• Návšteva Planetária v Prešove

Dňa 28.11.2023 sa žiaci 4. ročníka zúčastnili exkurzie vo Hvezdárni a planetáriu v Prešove.

Po zaujímavom filmovom predstavení si žiaci vypočuli pútavú prednášku o Mesiaci a o pohybe Slnka po oblohe. Po ukončení programu sme si mohli prezrieť výstavku makiet kozmických lodí a družíc. Domov sme sa vracali plný dojmov a zážitkov.

• Karneval 1. stupňa

Karneval je tanečná ľudová zábava, pre ktorú je typické používanie masiek a rôznych kostýmov. Na Slovensku sú obdobou karnevalového obdobia Fašiangy.

Aj my sme využili tento fašiangový čas na to, aby sme sa obliekli do kostýmov a zabavili sa. Zabávali sme sa nie len tancom, ale aj rôznymi hrami a tvorivou činnosťou.

• Lyžiarsky výcvik Ždiar - Strachan 2024

V dňoch 15.1. – 19.1.2024 sa konal základný lyžiarsky výcvik žiakov 8. ročníka. Budem
            sa opakovať keď poviem, že prostredie v ktorom učíme deti lyžovať, je nie len nádherné, ale
            je priam ideálne pre začiatočníkov. Každoročne pripomíname žiakom, aby boli disciplinovaní
            pri výcviku a dodržiavali všetky bezpečnostné a metodické pokyny vyučujúcich. Ak sa nám
            to podarí a detí naučíme lyžovať, máme z toho všetci radosť. Po dvoch dňoch namáhavej
            práce, sme dokázali dostať väčšinu našich žiakov na vlek, čo uľahčilo ďalší nácvik
            lyžiarskych zručnosti. Jazda na vleku a neskoršie na sedačke, jazda šikmo svahom, či prvé
            oblúky v pluhovom vedení, neboli v závere týždňa pre väčšinu žiakov žiadnym problémom. V
            konečnom účtovaní nás oprávňuje hodnotiť náš lyžiarsky výcvik za veľmi úspešný. Všetci
            žiaci sa naučili lyžovať, nikto sa nezranil a naviac pobyt v penzióne Ždiar, pripomínal jednu
            veľkú rodinu,

• Šaliansky Maťko školské kolo

Dňa 21. 12. 2023 sa na našej škole konalo školské kolo recitačnej súťaže Šaliansky Maťko. Všetci účastníci sa snažili predniesť svoju povesť tak, aby zaujali. Najlepší z nich sa umiestnili na týchto miestach:

1. Kategória:

1. miesto Natália Bujňáková 3.A
            2. miesto Zara Janošková 2. ročník
            3. miesto Kar
        • VIANOČNÝ KONCERT

Milí rodičia, starí rodičia a priatelia školy!

Srdečne Vás pozývame na zajtrajší VIANOČNÝ KONCERT (19.12.2023), ktorý sa uskutoční v telocvični ZŠ s MŠ Brezovica o 16:00.

Na vianočnej burze si budete môcť zakúpiť výrobky z našich tvorivých dielní a pochutnať si na vianočnom punči za dobrovoľný príspevok.

• Exkurzia v Tichom Potoku

Počas Katarínskeho ľudového dňa sme sa v rámci predmetu Svet práce boli pozrieť v Tichom Potoku, ako sa vyrábajú "pokrovce". Žiaci si mohli vyskúšať tkanie pokrovcov, videli sme výstavu starých šatiek v kultúrnej miestnosti a pani starostka starostka -pani Ľubka Zdravecká nás vyobliekala do tradičných tichopotockých ( šteľbaskich) krojov. Ale nám to pristalo...

• Katarínsky ľudový deň

25. november je dňom sv. Kataríny. S týmto dňom sa spájajú rôzne pranostiky a tradície v regiónoch Slovenska, ale aj v iných krajinách sveta. Viac si môžete prečítať napríklad tu.

"Katarína na ľade, Vianoce budú na blate" alebo " Na svätú Katarínu, skryjeme sa pod perinu."

Svätá Katarína je patrónkou univerzít, mladých dievčat, ošetrovateliek, filozofov, pradiarov, mlynárov a umierajúcich.

• Piataci na exkurzii

V rámci Týždňa vedy a techniky na Slovensku sa vo štvrtok 16. novembra žiaci 5. ročníka v sprievode p. uč. Grapovej a p. uč. Humeňanskej zúčastnili exkurzie vo Vedecko-technickom centre Slovenského technického múzea v Košiciach. Zvolili sme si cestovanie vlakom, aby sme v sebe budovali kultúru cestovania hromadnou dopravou. Pre niektorých žiakov to bola premiéra. Vedecko-technické centrum nám ponúklo mnoho vedeckých hračiek, hlavolamov a vzdelávacích logických úloh. Poriadne sme sa vyšantili a potom sme sa už tešili na rozchod v meste. Nakúpili sme suveníry, vianočné darčeky, pizzu a iné občerstvenie. Na záver si ešte dievčatá chceli zavesiť zámok na košický Most lásky na znak priateľstva a hor sa domov. Na výlete sa nám páčilo a mohli sme takto stráviť spoločný čas mimo školy.

• Exkurzia Hradisko Lipany

Dňa 18.10.2023 sa žiaci z krúžku Šikovníček 4 zúčastnili exkurzie na Hradisku Lipany.

Zaujímavým a pútavým spôsobom sa dozvedeli o živote v minulosti. Vo vnútri opevnenia sa mohli dotknúť voľne pohybujúcich sa zvierat a dozvedieť sa o spôsobe ich života.

Veľkým prekvapením pre nich bola jazda na oslíkovi. Mnohí z nich prekonali svoj strach a užili si jazdu.

• Zhodnotenie Dňa elegancie a slušnosti

"Elegancia je jediná krása, ktorá nikdy nezmizne."

~Audrey Hepburn~

V piatok 6. októbra sa uskutočnil na našej škole pilotný Deň elegancie a slušnosti. Cieľom tohto dňa bolo vymeniť tepláky a iné športové oblečenie za slušivejšie spoločenské oblečenie a dať si záležať aj na slušnom správaní.

Možeme skonštatovať, že na prvýkrát sa zapojilo celkom pekné množstvo žiakov. Pekné elegantné oblečenie každému veľmi pristalo a niektorí boli naozaj úchvatne vyštafírovaní. Na druhom stupni sa zapojilo 70 žiakov, najviac v 5.R a 8.A, najmenej v 7.B. So slušným správaním to bolo trochu slabšie, na tom treba pracovať neustále, lebo máme riadne medzery. V tajnom hodnotení najlepšie obstáli žiaci 9.B.

• Deň otvorených dverí

V stredu 25. októbra sa brány našej školy otvorili pre všetkých rodičov, starých rodičov a priateľov školy.

Návštevníci si mohli prezrieť priestory školy, odborné učebne chémie, biológie, fyziky, techniky, informatiky, cudzích jazykov a takisto čitáteň a telocvične. Učitelia druhého stupňa si so žiakmi pripravili zaujímavé a pútavé prezentácie výučby týchto predmetov.

Sobota 18. 5. 2024